Criteria

  • All times must be achieved at a City Of Sunderland hosted gala.
  • All times are long course (50m).
  • Electronic timing equipment must be in use.
  • No Split times will be accepted.
  • There are no joint records – only the first will be shown here
  • Age Group will be in-line with ‘Age At Day’ defined by each gala

Records

City Of Sunderland ASC – All-Comers Gala Records (Long Course)

March-17

Boys

11/U

12

13

14

15

16/O

50 Free

00:31.00

Mark Ovington

(Derwentside)

May’09

00:28.40

Craig McLean

(Carnegie)

May’11

00:27.27

Jake Whitelock

(South Tyne)

Nov’11

00:24.58

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

00:24.81

Oliver Smith

(Cockermouth)

May’12

00:22.48

David Cumberlidge

(Edinburgh Uni)

Jan’17

100 free

01:03.50

Harry Nicholson

(Durham)

Jul’16

00:59.43

Matthew George

(Aquabears)

May’13

00:56.66

Matthew George

(Aquabears)

May’14

00:52.59

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

00:54.67

Adam Taylor

(Co Sunderland)

Jan’12

00:50.50

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

200 Free

02:17.86

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

02:12.20

Matthew George

(Aquabears)

May’13

02:06.01

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

01:57.08

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

01:59.59

James Row

(Newburn)

May’13

01:49.20

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

400 Free

04:42.56

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

04:37.06

Matthew George

(Aquabears)

May’13

04:22.89

Matthew George

(Aquabears)

May’14

04:17.33

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

04:10.51

James Row

(Newburn)

May’13

03:50.31

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

1500 Free

18:09.75

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

18:21.08

Michael Doyle

(Ellesmere)

Nov’12

17:20.37

Thomas Millburn

(Cockermouth)

Nov’11

16:55.15 

Thomas Howley

(Co Newcastle)

May’11

 16:27.55

Thomas Howley

(Co Newcastle)

May’12

16:01.94

Thomas Howley

(Newcastle)

Jan’16

50 Back

00:35.00

Aaron Beckford

(Derwentside)

Jan’14

00:31.86

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

00:29.38

Adam Taylor

(Co Sunderland)

May’10

00:28.57

Mason Jacques

(Chester Le Street)

May’13

00:27.67

Oliver Smith

(Cockermouth)

May’12

00:26.64

Adam Taylor

(Co Sunderland)

May’15

100 Back

01:13.98

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

01:08.45

Jordan Lamb

(Carnegie)

May’09

01:04.49

Matthew George

(Aquabears)

May’14

01:00.19

Luke Greenbank

(Cockermouth)

May’12

00:59.94

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

00:56.21

Ryan Bennet

(Preston)

Nov’11

200 Back

02:29.41

Hector Pardoe

(Ellesmere Co)

Nov’12

02:29.91

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:20.67

Finlay Deans

(Co Aberdeen)

May’13

02:10.81

Luke Greenbank

(Cockermouth)

May’12

02:10.63

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

02:01.78

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Jan’15

50 Fly

00:32.40

Finlay Hart

(East Lothian)

May’13

00:31.00

Finlay Hart

(East Lothian)

May’14

00:28.49

Thomas English

(Chester le Street)

Apr’17

00:26.92

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

00:26.66

Adam Taylor

(Co Sunderland)

Jan’12

00:24.88

Adam Taylor

(Co Sunderland)

March’16

100 Fly

01:12.47

Finlay Hart

(East Lothian)

May’13

01:10.46

Daniel Morley

(Durham)

Jan’14

01:03:30

Matthew George

(Aquabears)

May’14

00:58.23

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

March’16

00:58.47

Luke Greenbank

(Cocekrmouth)

Nov’12

00:53.81

Andrew Mayor

(Co Newcastle)

May’10

200 Fly

02:42.68

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

02:28.58

Thomas Beeley

(Aberdeen)

May’12

02:24.44

Adam Wilson

(Tynemouth)

Jan’15

02:09.51

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

March’16

02:11.24

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

02:01.47

Andrew Mayor

(Co Newcastle)

May’10

50 Breast

00:38.55

Leon Mills

(Co Newcastle)

May’10

00:35.77

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

00:32.81

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

00:32.56

Jake Whitelock

(South Tyne)

May’12

00:31.20

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Jan’14

00:28.60

Euan Inglis

(Edinburgh Uni)

Jan’17

100 Breast

01:20.48

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

01:15.20

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’10

01:12.02

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

01:09.93

Jason Robson

(York City)

Apr’17

01:08.71

Jamie Magee

(Co Newcastle)

May’10

01:04.51

Edward Baxter

(Cockermouth)

Jan’15

200 Breast

02:54.73

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

02:41.98

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:38.37

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’11

02:32.84

Edward Baxter

(Cockermouth)

Nov’12

02:30.45

Nicholas Cook

(Derwentside)

May’10

02:15.62

Calum Tait

(Edinburgh Uni)

Jan’17

200 IM

02:39.09

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

02:28.28

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:19.50

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

02:13.50

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

02:13.52

James Row

(Newburn)

May’13

02:06.21

Jarvis Parkinson

(Doncaster)

March’16

400 IM

05:41.68

Jamie Garbutt

(Bo Stockton)

May’09

05:10.92

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

05:05.31

Finlay Deans

(Co Aberdeen)

May’13

04:43.40

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

March’16

04:45.28

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

04:31.90

Thomas Barton

(Co Liverpool)

Nov’11

City Of Sunderland ASC – All-Comers Gala Records (Long Course)

March-17

Girls

11/U

12

13

14

15

16/O

50 Free

00:29.46

Caitlin Hamiliton

(Portobello)

May’09

00:28.87

Katie Laybourn

(Hartlepool)

July ’14

00:28.43

Mary Davidson

(Co Newcastle)

Jul’10

00:27.83

Anna Smail

(Ellesmere)

March’16

00:27.10

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’16

00:25.76

Freya Anderson

(Ellesmere)

Apr’17

100 Free

01:05.27

Carissa Armijo

(Newburn)

Nov’11

01:02.45

Sian Martin

(Tynemouth)

May’13

01:00.50

Hannah Featherstone

(Sedgefield)

Nov’12

00:58.17

Kath Woolston-Thomas

(Co Sunderland)

May’09

00:57.56

Hannah Featherstone

(Sedgefield)

Jan’15

00:57.89

Jessica Lloyd

(Co Manchester)

March’16

200 Free

02:20.85

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

02:15.46

Sian Martin

(Tynemouth)

May’13

02:10.81

Sian Martin

(Tynemouth)

May’14

02:06.14

Anna Smail

(Ellesmere)

March’16

02:03.65

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’16

02:03.07

Tazmin Pugh

(Ellesmere)

March’16

400 Free

04:53.75

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

04:36.93

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

04:26.74

Rachel Sharples

(East Lothian)

May’10

04:27.52

Iona Macleod

(Dun City Aqu)

Jan’17

04:22.76

Annalea Davison

(Newcastle)

Jan’16

04:14.31

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

May’12

 800 Free

 10:13.52

Carissa Amijo

(Newburn)

Nov’11

9:38.43

Laura Taylor

(Co Sunderland)

May’11 

9:24.00

Milly Boulding

(Bo Kirklees)

Jan’17

9:01.90

Iona Macleod

(Dun City Aqu)

May’12

9:05.05

Annalea Davison

(Newcastle)

Jan’16

8:40:50

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

Nov’12

50 Back

00:35.36

Jessica Hardingham

(Co Newcastle)

Jul’11

00:33.02

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

00:31.70

Phoebe Townsend

(Ellesmere)

March’16

00:30.47

Phoebe Lenderyou

(Co Newcastle)

May’10

00:30.53

Ellinor Southwold

(Ellesmere)

March’16

00:29.12

Tazmin Pugh

(Ellesmere)

March’16

100 Back

01:14.19

Jessica Hardingham

(Co Newcastle)

May’11

01:09.72

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

01:08.27

Phoebe Townsend

(Ellesmere)

March’16

01:05.09

Phoebe Lenderyou

(Co Newcastle)

May’10

01:03.32

Ellinor Southward

(Ellesmere)

March’16

01:02.56

Chloe Golding

(Ellesmere)

March’16

200 Back

02:38.34

Mattea-Jay Oliver

(Co Liverpool)

Nov’11

02:31.99

Hannah Featherstone

(Sedgefield)

Nov’11

02:22.23

Lucy Walton

(Co Sunderland)

May’11

02:21.23

Madelaine Hardingham

(Co Newcastle)

Jan’17

02:15.39

Ellinor Southward

(Ellesmere)

March’16

02:14.96

Tazmin Pugh

(Ellesmere)

March’16

50 Fly

00:32.18

Nina Holguin

(Richmond Dale)

Nov’12

00:30.61

Nina Holguin

(Richmond Dale)

May’13

00:30.21

Mia GreenHough

(Wigan)

March’16

00:28.48

Pia Murray

(Leyland)

March’16

00:28.17

Emily Large

(Newcastle)

March’16

00:27.92

Emily Large

(Newcastle)

Jan’17

100 Fly

01:10.59

Nina Holguin

(Richmond Dale)

Nov’12

01:06.39

Kirsty Armstgrong

(B.E.S.T.)

May’12

01:05.39

Anna Newlands

(Cockermouth)

Nov’11

01:03.18

Emily Large

(Newcastle)

May’15

01:01.62

Emily Large

(Newcastle)

March’16

01:00.87

Danielle Lowe

(Middlesbrough)

May’13

200 Fly

02:37.41

Laura Davison

(Co Carlisle)

Jan’12

02:30.00

Keanna McInnes

(Hearts)

May’14

02:24.07

Anna Newlands

(Cockermouth)

Nov’11

02:19.04

Emily Large

(Newcastle)

May’15

02:13.20

Emily Large

(Newcastle)

March’16

02:14.14

Emily Large

(Newcastle)

Jan’17

50 Breast

00:38.99

Rebbeca Wilson

(Copeland)

Jan’14

00:36.22

Hermione Roe

(Co Bradford)

Jan’17

00:36.09

Jennifer Green

(Wigan BEST)

March’16

00:34.47

Mia Davison

(Swim Ulster)

Jan’17

00:32.48

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’16

00:31.68

Corrie Scott

(Edinburgh Uni)

Jan’17

100 Breast

01:24.57

Rachel Taylor

(South Tyne)

Nov’11

01:20.49

Holly Rowlinson

(Swim Trafford)

Jul’13

01:17.42

Victoria Hall

(Co Newcastle)

Nov’11

01:14.72

Rebecca Fell

(Ulverston)

Jan’15

01:11.80

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’15

01:10.62

Rachel Wilson

(Derwentside)

Nov’12

200 Breast

02:59.96

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

02:50.28

Victoria Hall

(Co Newcastle)

Nov’10

02:46.68

Victoria Hall

(Co Newcastle)

Nov’11

02:39.63

Rachel Taylor

(Co Sunderland)

Jan’15

02:39.12

Rachel Taylor

(Co Sunderland)

May’15

02:31.01

Danielle Lowe

(Middlesbrough)

Nov’12
200 IM

02:38.51

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

02:28.31

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

02:27.21

Emily Large

(Newcastle)

Jan’15

02:23.50

Emily Large

(Newcastle)

May’15

02:18.86

Emily Large

(Newcastle)

March’16

02:13.64

Danielle Lowe

(Middlesbrough)

May’13

400 IM

05:38.26

Laura Davison

(Co Carlisle)

Jan’12

05:21.53

Kirsty Armstgrong

(B.E.S.T.)

May’12

05:05.88

Lucy Walton

(Co Sunderland)

May’11

04:59.32

Kath Woolston-Thomas

(Co Sunderland)

May’09

04:53.39

Emily Large

(Newcastle)

Jan’16

04:44.01

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

May’13