Honours & Representation

This page shows details of City of Sunderland Swimmer’s achievements at International & National level for –

  • Honours (Medals)
  • Representation (Competitions)

Achievements are listed in Chronological order (most recent first).

If anything is missing or details are incorrect, please contact records@cityofsunderlandasc.co.uk

World Level

Name Competition Location Date Achievement
Nicole Lough IPC World Championships Montreal 2013 Bronze 100 Breast
Danielle Huskisson World Open Water Championships Barcelona 2013 Competitor
Eleni Papadopoulos IPC World Championships Eindhoven 2010 Competitor
Ian Hulme FINA World Championships Rome 2009 Competitor
Ian Wilson Olympic Games Barcelona 1992 Competitor

 

European Level

Name Competition Location Date Achievement
Nicole Lough IPC European Champs Eindhoven Aug’14 Bronze – 100m Breaststroke
Josef Craig IPC European Champs Eindhoven Aug’14 Bronze – 100m Freestyle
Bronze – 400m Freestyle
Matt Wylie IPC European Champs Eindhoven Aug’14 Finalist
Matt Wylie European Juniors Dordrecht July’14 Gold – 50m Freestyle
Gold – 100m Freestyle
 Adam Taylor Euro Development Meet Porto July’14
Nicole Lough IDM German Champs Berlin April’14
Matt Wylie IDM German Champs Berlin April’14
Josef Craig IDM German Champs Berlin April’14
Nicole Lough IDM German Champs Berlin June’12
Matt Wylie IDM German Champs Berlin June’12
Eleni Papadopoulos IPC European Championships Rekyavik 2009 Silver – 100m Butterfly
Silver – 200IM
Kathryn Woolston-Thomas European Youth Olympic Festival Finland 2009 Medalist

 

National Level (from 2011)

Name Competition Location Date Achievement
 Nicole Lough British ParaSwimming International (IPC European Trials) Glasgow April’14 Bronze MC 100m Breaststroke
Mat Wyylie British ParaSwimming International (IPC European Trials) Glasgow April’14 Finalist
Josef Craig British ParaSwimming International (IPC European Trials) Glasgow April’14 Bronze MC 400m Freestyle
Matt Wylie British Champs(Commonwealth Games Trials) Glasgow April’14 Gold MC 100m Freestyle
Josef Craig British Champs(Commonwealth Games Trials) Glasgow April’14 Finalist
Adam Taylor British Champs(Commonwealth Games Trials) Glasgow April’14 Junior Finalist
Freya Rayner British Champs(Commonwealth Games Trials) Glasgow April’14 Junior Finalist
Lucy Ellis British Champs(Commonwealth Games Trials) Glasgow April’14
Adam Taylor ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Bronze 100 Back
Matthew Wylie ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Gold MC 100 Freestyle  Bronze MC 400 Freestyle
Jonathan Carlisle ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Finalist
James Burns ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Competitor
Nicole Lough ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Silver MC 100 Breast
Emma Sinclair ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Finalist
Lucy Walton ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Finalist
Jennifer Tatters ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Competitor
Lucy Ellis ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Competitor
Joe Middleton ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Competitor (Relay Team)
Callum Reverley ASA Youth Nationals Sheffield August 2013 Competitor (Relay Team)
Jodi Bunker ASA Age Group Nationals Sheffield July 2013 Finalist
Freya Rayner ASA Age Group Nationals Sheffield July 2013 Competitor
Gabrielle Burdess ASA Age Group Nationals Sheffield July 2013 Competitor – Open Water
Amy Henshaw ASA Age Group Nationals Sheffield July 2013 Competitor (Relay Team)
Eve Larson ASA Age Group Nationals Sheffield July 2013 Competitor (Relay Team)
Adam Taylor British International Meet Leeds March 2013 Gold – 100 Back & 50 Fly
Lucy Ellis British International Meet Leeds March 2013 Bronze – 1500 Freestyle
Lucy Walton British International Meet Leeds March 2013
Matt Wylie British International Meet Leeds March 2013 Finalist
Nicole Lough British International Meet Leeds March 2013 Finalist
Jonathan Carlisle ASA Senior & Youth Nationals Sheffield July 2012  Finalist
Danielle Huskisson ASA Senior Nationals Sheffield July 2012  Competitor
Emma Sinclair ASA Senior Nationals Sheffield July 2012  Competitor
Alex Robinson ASA Senior Nationals Sheffield July 2012 Did Not Compete
Adam Taylor ASA Youth Nationals Sheffield July 2012 Silver 100 Back
Nicole Lough ASA Youth Nationals Sheffield July 2012 Gold 100 Breast
Lucy Ellis ASA Youth Nationals Sheffield July 2012 Finalist
Matthew Wylie ASA Youth Nationals Sheffield July 2012  Competitor
Jennifer Tatters ASA Youth Nationals Sheffield July 2012  Competitor
Lucy Walton ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Silver – 200 Back
Laura Taylor ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Bronze – Open Water
Freya Rayner ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Finalist
Jodi Bunker ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Competitor
Jessica Thompson ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Competitor
Lida Abrie ASA Youth Nationals Sheffield July 2012 Competitor (Relay Team)
Gabrielle Burdess ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Competitor (Relay Team)
Georgina Lamb ASA Age Group Nationals Sheffield July 2012 Competitor (Relay Team)
Lucy Walton ESSA Champs Liverpool June’12 Gold – 200m Backstroke (New ESSA Record)
Bronze – 400m Individual Medley
Adam Taylor ESSA Champs Liverpool June’12 Silver – 100m Backstroke
Silver – 200m Backstroke
Emma Sinclair ESSA Champs Liverpool June’12 Competitor
Adam Taylor School Games London May’2012 Silver – 100m Backstroke
Silver – 200m Backstroke
Team Competition – Overall Winner (England North)
Lucie Ellis School Games London May’2012 Competitor
Team Competition – Overall Winner (England North)
Matt Wylie School Games London May’2012 Silver – 50m Freestyle
Silver – 100m Freestyle
Silver – 100m Backstroke
Team Competition – Overall Winner (England North)
Matt Wylie British International Disability Champs Sheffield Apr’2012 Silver – 100m Freestyle
Silver – 400m Freestyle
Bronze – 50m Freestyle
Matt Wylie DSE National Junior & Youth Champs Sheffield Mar’ 2012 Gold – 100m Freestyle
Gold – 400m Freestyle
Gold – 100m IM
Gold – 100m Backstroke
Gold – 50m Freestyle
Jonathan Carlisle British Champs / Selection Trials London Mar’ 2012 Finalist
Matt Wylie British Champs / Selection Trials London Mar’ 2012 Finalist
Adam Taylor British Champs / Selection Trials London Mar’ 2012 Competitor
Lucy Walton British Champs / Selection Trials London Mar’ 2012 Competitor
Danielle Huskisson British Champs / Selection Trials London Mar’ 2012 Competitor
Matt Wylie DSE National Senior Champs Sheffield Dec’ 2011 Gold – 400m Freestyle
Matt Wylie Welsh Nationals Swansea Dec’ 2011 Finalist
Matt Wylie UK School Games Sheffield Sep’ 2011 Bronze – 100m Breaststroke
Jonathan Carlisle ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Silver – 100m Backstroke
Bronze – 200m Backstroke
Adam Taylor ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Silver – 200m Backstroke
Matt Wylie ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Finalist
Danielle Huskisson ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Finalist
Alex Robinson ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Competitor
Lucy Ellis ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Competitor
Emma Sinclair ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Competitor
Matthew Bell ASA National Youth Sheffield Jul’ 2011 Competitor
Lucy Walton ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Gold – 200m Backstroke
Silver – 400m IM
Bronze – 800m Freestyle
Jessica Thompson ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Finalist
Jodi Bunker ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Finalist
Freya Rayner ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Competitor
Lauren Patterson ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Competitor (Relay)
Gabrielle Burdess ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Competitor (Relay)
Laura Taylor ASA National Age-Group Sheffield Jul’ 2011 Competitor (Relay)
Danielle Huskisson ASA National Open Water Sheffield Silver
Mathew Bell ASA National Open Water Sheffield Competitor
Laura Taylor ASA National Open Water Sheffield Competitor
Lucy Walton ASA National Open Water Sheffield Competitor
Lucy Ellis ASA National Open Water Sheffield Competitor
Alex Robinson ASA National Open Water Sheffield Competitor
Danielle Huskisson British Champs Manchester Mar’ 2011 Finalist
Laura Dawson British Champs Manchester Mar’ 2011 Competitor
Jonathan Carlisle British Champs Manchester Mar’ 2011 Competitor
Matt Wylie British Champs Manchester Mar’ 2011 Competitor
Lucy Ellis British Champs Manchester Mar’ 2011 Competitor
Lucy Walton British Champs Manchester Mar’ 2011 Competitor
Matt Wylie DSE National Junior & Youth Champs Sheffield Feb’ 2011 Gold – 400m Freestyle
Bronze – 100m Breaststroke
Jonathan Carlisle British University Champs Finalist
Daniel Heeley British University Champs Finalist
Josh Crowther British University Champs Finalist