Programmes

This page shows details of City of Sunderland Swimmer’s selection for British Swimming and ASA aquatic programmes.

Achievements are listed in Chronological order (most recent first).

If anything is missing or details are incorrect, please contact records@cityofsunderlandasc.co.uk

 British Swimming & ASA Programmes

Name Organistion Programme / Camp Date
Matt Wylie British Swimming World Class Podium 2015
Josef Craig British Swimming World Class Podium 2015
Danny Thompson British Swimming British Para Swimming Coach – European Champs 2014
Matt Wylie British Swimming World Class Podium Potential 2014
Matt Wylie British Swimming World Class Podium Potential 2013
Nicole Lough British Swimming World Class Podium Potential 2013
Adam Taylor British Swimming World Class Development Podium Potential Programme  2013
Jonathan Carlisle British Swimming World Class Development Podium Potential Programme  2013
Emma Sinclair IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2013
Adam Taylor IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2013
Nicole Lough IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2013
Matt Wylie IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2013
Lucy Ellis IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2013
Danny Thompson British Swimming World Class Development (Open Water French Cup Sete & Reddon) 2012
Danny Thompson British Swimming World Class Development Coach Development – Stirling ,Swansea , Loughbourgh 2012
Matt Wylie British Swimming World Class Podium Potential 2012
Nicole Lough British Swimming World Class Podium Potential 2012
Emma Sinclair IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2012
Adam Taylor IOS Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2012
Nicole Lough ISO Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence (AASE) 2012
Adam Taylor ASA England Talent Development Level 2 2012
Lucy Ellis ASA England Talent Development Level 2 2012
Lucy Walton ASA England Talent Development Level 2 2012
Laura Taylor ASA England Talent Development Level 2 2012
Danny Thompson ASA England Talent Development Level 2 – Coach 2012
Jodi Bunker ASA England Talent Development Level 1 2012
Freya Rayner ASA England Talent Development Level 1 2012
Thomas Burns ASA England Talent Development Level 1 2012
Craig Robertson ASA England Talent Development Level 1 – Coach 2012
Danny Thompson ASA England Talent Development Level 1 – Head Coach 2012
Adam Taylor ASA Regional Beacon Programme 2012
Alex Robinson ASA Regional Beacon Programme 2012
Lucy Walton ASA Regional Beacon Programme 2012
Lucy Ellis ASA Regional Beacon Programme 2012
Emma Sinclair ASA Regional Beacon Programme 2012
Freya Rayner ASA Regional Beacon Programme 2012
Matt Wylie ASA Regional Beacon Programme 2012
Nicole Lough ASA Regional Beacon Programme 2012
Laura Taylor ASA Regional Beacon programme 2012

Nicole Lough British Swimming World Class Development 2011
Matt Wylie British Swimming World Class Development 2011
Lucy Ellis British Swimming World Class Development Camp (Open Water) 2011
Lucy Walton British Swimming World Class Development Camp (Open Water) 2011
Danny Thompson British Swimming World Class Development Camp (Open Water) – Coach 2011
Jonathan Carlisle ASA England Talent Level 3 2011
Lucy Ellis ASA England Talent Level 2 2011
Alex Robinson ASA England Talent Level 2 2011
Adam Taylor ASA England Talent Level 2 2011
Danny Thompson ASA England Talent Level 2 – Coach 2011
Lucy Walton ASA England Talent Level 1 2011
Jessica Thompson ASA England Talent Level 1 2011
Eleni Papadopoulos British Swimming World Class Development 2010
Matt Wylie British Swimming World Class Talent 2010
Eleni Papadopoulos British Swimming World Class Development 2009
Matt Wylie ASA England Talent 2009