Criteria

  • All times must be achieved at a City of Sunderland hosted gala.
  • All times are long course (50m).
  • Electronic timing equipment must be in use.
  • No Split times will be accepted.
  • There are no joint records – only the first will be shown here
  • Age Group will be in-line with ‘Age At Day’ defined by each gala

Records

City Of Sunderland ASC – All-Comers Gala Records (Long Course)

Jan 22

Boys

11/U

12

13

14

15

16/O

50 Free

00:29.59

Gabriel Shepherd

(Harrogate)

Mar ’19

00:28.40

Craig McLean

(Carnegie)

May’11

00:27.27

Jake Whitelock

(South Tyne)

Nov’11

00:24.58

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

00:24.81

Oliver Smith

(Cockermouth)

May’12

00:22.48

David Cumberlidge

(Edinburgh Uni)

Jan’17

100 free

01:03.50

Harry Nicholson

(Durham)

Jul’16

00:59.43

Matthew George

(Aquabears)

May’13

00:56.66

Matthew George

(Aquabears)

May’14

00:52.59

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

00:54.37

Evan Davidson

(Dun City Aqu)

Jan’22

00:50.50

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

200 Free

02:17.86

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

02:12.20

Matthew George

(Aquabears)

May’13

02:06.01

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

01:57.08

Suleman Butt

(Aberdeen)

May’12

01:57.70

Evan Davidson

(Dun City Aqu)

Jan’22

01:49.20

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

400 Free

04:42.56

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

04:37.06

Matthew George

(Aquabears)

May’13

04:22.89

Matthew George

(Aquabears)

May’14

04:17.33

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

04:10.51

James Row

(Newburn)

May’13

03:50.31

Robbie Renwick

(Co Glasgow)

May’09

800 Free

09.53.37

James Raw

(Ellesmere)

Mar’19

09.39.56

Jake Christon

(Co Manch Aq)

Mar’19

09.27.67

Jacob Light

(Morpeth)

Apr’22

08.54.73

William Baines

(Bo Stockton)

Jan’20

08.21.89

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Mar’19

1500 Free

18:09.75

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

18:21.08

Michael Doyle

(Ellesmere)

Nov’12

17:20.37

Thomas Millburn

(Cockermouth)

Nov’11

16:55.15 

Thomas Howley

(Co Newcastle)

May’11

 16:27.55

Thomas Howley

(Co Newcastle)

May’12

16:01.94

Thomas Howley

(Newcastle)

Jan’16

50 Back

00:35.00

Aaron Beckford

(Derwentside)

Jan’14

00:31.86

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

00:29.38

Adam Taylor

(Co Sunderland)

May’10

00:28.57

Mason Jacques

(Chester Le Street)

May’13

00:27.67

Oliver Smith

(Cockermouth)

May’12

00:26.28

Harry Nicholson

(Newcastle)

Apr’22

100 Back

01:13.98

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

01:08.45

Jordan Lamb

(Carnegie)

May’09

01:04.49

Matthew George

(Aquabears)

May’14

01:00.19

Luke Greenbank

(Cockermouth)

May’12

00:59.94

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

00:55:79

Harry Nicholson

(Newcastle)

Apr’22

200 Back

02:29.41

Hector Pardoe

(Ellesmere Co)

Nov’12

02:29.91

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:20.67

Finlay Deans

(Co Aberdeen)

May’13

02:10.81

Luke Greenbank

(Cockermouth)

May’12

02:09.13

Matthew Cairns

(Durham City)

Jan’20

02:00:54

Harry Nicholson

(Newcastle)

Apr’22

50 Fly

00:32.40

Finlay Hart

(East Lothian)

May’13

00:30.53

Thomas McDermott

(Middlesboro)

Mar’18

00:28.49

Thomas English

(Chester le Street)

Apr’17

00:26.92

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

00:26.66

Adam Taylor

(Co Sunderland)

Jan’12

00:24.88

Adam Taylor

(Co Sunderland)

March’16

100 Fly

01:12.47

Finlay Hart

(East Lothian)

May’13

01:08.91

Thomas McDermott

(Middlesboro)

Mar’18

01:03:30

Matthew George

(Aquabears)

May’14

00:58.23

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

March’16

00:58.47

Luke Greenbank

(Cocekrmouth)

Nov’12

00:53.81

Andrew Mayor

(Co Newcastle)

May’10

200 Fly

02:42.68

Hector Pardoe

(Ellesmere)

Nov’12

02:28.58

Thomas Beeley

(Aberdeen)

May’12

02:24.44

Adam Wilson

(Tynemouth)

Jan’15

02:09.51

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

March’16

02:11.24

Luke Greenbank

(Cockermouth)

Nov’12

02:01.47

Andrew Mayor

(Co Newcastle)

May’10

50 Breast

00:38.55

Leon Mills

(Co Newcastle)

May’10

00:35.77

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

00:32.81

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

00:32.25

George Smith

(Ellesmere)

March’18

00:31.20

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Jan’14

00:27.90

Craig Benson

(Co Glasgow)

Jan’22

100 Breast

01:20.48

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

01:15.20

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’10

01:12.02

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

01:09.42

George Smith

(Ellesmere)

Mar’18

01:07.09

George Smith

(Ellesmere)

Mar’19

01:02.44

Craig Benson

(Co Glasgow)

Jan’22

200 Breast

02:54.73

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

02:41.98

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:38.37

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’11

02:30.59

George Smith

(Ellesmere)

Mar’18

02:27.06

George Smith

(Ellesmere)

Mar’19

02:15.62

Calum Tait

(Edinburgh Uni)

Jan’17

200 IM

02:39.09

Joseph Burrin

(Newburn)

May’10

02:28.28

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

02:19.50

Matthew Bradley

(Sedgefield)

Nov’11

02:13.50

Mark Szaranek

(Carnegie)

May’10

02:13.52

James Row

(Newburn)

May’13

02:06.21

Jarvis Parkinson

(Doncaster)

March’16

400 IM

05:41.68

Jamie Garbutt

(Bo Stockton)

May’09

05:10.92

Thomas Milburn

(Cockermouth)

Nov’10

05:05.31

Finlay Deans

(Co Aberdeen)

May’13

04:43.40

Charlie Hutchison

(Ellesmere)

Mar’16

04:40.88

George Smith

(Ellesmere)

Mar’19

04:30.05

Zak Logue

(Newcastle)

Jan’20

City Of Sunderland ASC – All-Comers Gala Records (Long Course)

Jan 22

Girls

11/U

12

13

14

15

16/O

50 Free

00:29.46

Caitlin Hamiliton

(Portobello)

May’09

00:28.87

Katie Laybourn

(Hartlepool)

July ’14

00:28.31

Saskia Wade

(Co Glasgow)

Jan ’18

00:27.44

Harriet Rogers

(Darlington)

Mar’18

00:26.54

Harriet Rogers

(Darlington)

Mar’19

00:25.76

Freya Anderson

(Ellesmere)

Apr’17

100 Free

01:05.27

Carissa Armijo

(Newburn)

Nov’11

01:02.45

Sian Martin

(Tynemouth)

May’13

01:00.50

Hannah Featherstone

(Sedgefield)

Nov’12

00:58.17

Kath Woolston-Thomas

(Co Sunderland)

May’09

00:57.56

Hannah Featherstone

(Sedgefield)

Jan’15

00:57.10

Harriet Rogers

(Bo Stockton)

Jan ’22

200 Free

02:20.43

Niamh Savory

(Tynemouth)

July’19

02:15.46

Sian Martin

(Tynemouth)

May’13

02:10.81

Sian Martin

(Tynemouth)

May’14

02:06.14

Anna Smail

(Ellesmere)

March’16

02:03.65

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’16

02:03.07

Tazmin Pugh

(Ellesmere)

March’16

400 Free

04:53.75

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

04:36.93

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

04:26.74

Rachel Sharples

(East Lothian)

May’10

04:26.67

Milly Boulding

(Bo Kirklees)

Jan ’18

04:22.76

Annalea Davison

(Newcastle)

Jan’16

04:14.31

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

May’12

 800 Free

 10:13.52

Carissa Amijo

(Newburn)

Nov’11

9:38.43

Laura Taylor

(Co Sunderland)

May’11 

9:20.90

Evie Dilley

(Middlesbrough)

Mar’19

9:01.90

Iona Macleod

(Dun City Aqu)

Jan’17

9:05.05

Annalea Davison

(Newcastle)

Jan’16

8:40:50

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

Nov’12

1500 Free

20.18.98

Molly Baker

(Co Sheffield)

Jan’19

18.48.95

Ruby Knight

(Bo Kirklees)

Jan’19

18.04.96

Ruby Knight

(Bo Kirklees)

Jan’20

17.31.00

Milly Boulding

(Bo Kirklees)

Jan’19

16.47.31

16.47.31

(UniOfStirl )

Jan’20

50 Back

00:34:90

Chloe Brotherton

(South Tyneside)

Apr’22

00:32.94

Evie Dilley

(Middlesboro)

March’18

00:31.70

Phoebe Townsend

(Ellesmere)

March’16

00:30.47

Phoebe Lenderyou

(Co Newcastle)

May’10

00:30.53

Ellinor Southwold

(Ellesmere)

March’16

00:29.12

Tazmin Pugh

(Ellesmere)

March’16

100 Back

01:14.19

Jessica Hardingham

(Co Newcastle)

May’11

01:09.72

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

01:08.27

Phoebe Townsend

(Ellesmere)

March’16

01:05.09

Phoebe Lenderyou

(Co Newcastle)

May’10

01:03.32

Ellinor Southward

(Ellesmere)

March’16

01:02.52

Pia Murray

(Ellesmere)

Mar’19

200 Back

02:38.34

Mattea-Jay Oliver

(Co Liverpool)

Nov’11

02:28.64

Evie Dilley

(Middlesboro)

March’18

02:22.23

Lucy Walton

(Co Sunderland)

May’11

02:20.67

Katie Shanahan

(Co Glasgow)

Jan ’18

02:15.39

Ellinor Southward

(Ellesmere)

March’16

02:13.64

Pia Murray

(Ellesmere)

Mar’19

50 Fly

00:32.18

Nina Holguin

(Richmond Dale)

Nov’12

00:30.06

Phoebe Cooper

(Co Sheffield)

Jan’20

00:30.04

Hermione Roe

(Co Bradford)

Jan’18

00:28.48

Pia Murray

(Leyland)

March’16

00:28.17

Emily Large

(Newcastle)

March’16

00:27.58

Yasmin Perry

(Aberdeen Per)

Jan’22

100 Fly

01:10.59

Nina Holguin

(Richmond Dale)

Nov’12

01:06.39

Kirsty Armstgrong

(B.E.S.T.)

May’12

01:05.39

Anna Newlands

(Cockermouth)

Nov’11

01:03.18

Emily Large

(Newcastle)

May’15

01:01.62

Emily Large

(Newcastle)

March’16

01:00.04

Emily Large

(Newcastle)

Jan’19

200 Fly

02:37.41

Laura Davison

(Co Carlisle)

Jan’12

02:30.00

Keanna McInnes

(Hearts)

May’14

02:24.07

Anna Newlands

(Cockermouth)

Nov’11

02:19.04

Emily Large

(Newcastle)

May’15

02:13.20

Emily Large

(Newcastle)

March’16

02:10.07

Emily Large

(Newcastle)

Jan’20

50 Breast

00:38.79

Grace Davison

(ARDS ASC)

Jan ’18

00:36.22

Hermione Roe

(Co Bradford)

Jan’17

00:34.95

Hermione Roe

(Co Bradford)

Jan’18

00:34.47

Mia Davison

(Swim Ulster)

Jan’17

00:32.48

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’16

00:31.68

Corrie Scott

(Edinburgh Uni)

Jan’17

100 Breast

01:24.57

Rachel Taylor

(South Tyne)

Nov’11

01:20.49

Holly Rowlinson

(Swim Trafford)

Jul’13

01:16.76

Jenna Dougal

(Derwentside)

Mar’18

01:14.72

Rebecca Fell

(Ulverston)

Jan’15

01:11.80

Freya Anderson

(Ellesmere)

March’15

01:10.62

Rachel Wilson

(Derwentside)

Nov’12

200 Breast

02:59.96

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

02:50.28

Victoria Hall

(Co Newcastle)

Nov’10

02:46.64

Hermione Roe

(Co Bradford)

Jan’18

02:39.63

Rachel Taylor

(Co Sunderland)

Jan’15

02:39.12

Rachel Taylor

(Co Sunderland)

May’15

02:31.01

Danielle Lowe

(Middlesbrough)

Nov’12
200 IM

02:38.51

Kirsty Armstrong

(B.E.S.T.)

May’11

02:28.31

Lucy McKenzie

(Cockermouth)

May’10

02:27.21

Emily Large

(Newcastle)

Jan’15

02:23.50

Emily Large

(Newcastle)

May’15

02:18.86

Emily Large

(Newcastle)

March’16

02:13.64

Danielle Lowe

(Middlesbrough)

May’13

400 IM

05:32.15

Niamh Savory

(Tynemouth)

Mar’19

05:21.53

Kirsty Armstgrong

(B.E.S.T.)

May’12

05:05.88

Lucy Walton

(Co Sunderland)

May’11

04:59.32

Kath Woolston-Thomas

(Co Sunderland)

May’09

04:53.39

Emily Large

(Newcastle)

Jan’16

04:44.01

Aimee Wilmott

(Middlesbrough)

May’13